برگزاری جلسه معرفی پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران


مهندسین مشاور هندسه پارس در حال انجام پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران می‌باشد. کارفرمای این پروژه سازمان بنادر و دریانوردی است.
به گزارش خانم مهندس مستوره سلیمی مدیر اجرایی پروژه، جلسه معرفی پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران با حضور نمایندگان ارگان‌های مختلف اجرایی شهرستان چابهار از قبیل شیلات، محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری، نیروی دریایی ارتش، فرمانداری، شهرداری، مدیران بنادر و... با هدف مشارکت در پروژه‌ها و تصمیم‌گیری‌های آینده توسعه منطقه در اداره کل بنادرو دریانوردی چابهار در تاریخ 95/03/11 برگزار گردید.
جلسه معرفی پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران با حضور نمایندگان ارگان‌های مختلف

محدوده و اهداف پروژه:

پروژه پایش و شبیه‌سازی سواحل مکران در حال حاضر بزرگترین پروژه مهندسی سواحل در آب‌های دریای عمان محسوب می‌شود. محدوده پروژه از منطقه خلیج گواتر در مرز ایران و پاکستان شروع و تا مرز استان هرمزگان در منطقه خور راپج به طول 300 کیلومتر می‌باشد. شایان ذکر است که این پروژه به عنوان مرحله ششم از پروژه‌های پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل کشور آغاز به کار کرده است. اهداف کلی انجام این مطالعات، تهیه و تأمین اطلاعات پایه مورد نیاز مهندسی سواحل و سازه‌های دریایی جهت دستیابی به یک مرجع قابل اطمینان برای مطالعات و طراحی سازه‌های ساحلی و فراساحلی و نیز شناسایی و ارائه راه حل‌های کاربردی جهت رفع مشکلات موجود در مناطق مورد مطالعه از دیدگاه مهندسی سواحل و بررسی دقیق تغییرات خط ساحل جهت برنامه‌ریزی‌های آتی کشور می‌باشد.
منطقه خلیج گواتر در مرز ایران و پاکستان

تحلیل پدیده‌های دریایی با توجه به نتایج حاصل از اندازه‌گیری‌ها و مدلسازی در منطقه مورد مطالعه، بررسی مشکلات موجود در مناطق خاص و ارائه روش‌های کاربردی در خصوص چگونگی رفع یا کاهش مشکلات از دیدگاه مهندسی سواحل و محیط زیست و ارائه مشخصات طراحی امواج، ارائه طرح پایش دراز مدت منطقه مورد مطالعه از نظر مهندسی سواحل، طبقه‌بندی نواحی ساحلی، تدقیق و به روزرسانی مدلسازی امواج دریاهای ایران، اطلاع‌رسانی و انتقال تکنولوژی و آموزش، تهیه بانک اطلاعات جمع‌آوری شده، بررسی تغییرات خط ساحل، بررسی و پیش‌بینی طوفان حاره‌ای در طول خط ساحل، پهنه‌بندی منطقه بر اساس خطرپذیری در برابر سونامی از دیگر نتایج و قابلیت‌های اجرای این پروژه ملی محسوب می‌شود.

تیم پروژه

این پروژه به راهبری مهندسین مشاور هندسه پارس و با همکاری دو شرکت (1) مهندسین مشاور آب و محیط خاورمیانه و (2) شرکت مهندسین مشاور دریانگار پارس در حال انجام است. در هندسه پارس، جناب آقای دکتر شفیعی فر مدیر پروژه و عوامل کلیدی پروژه آقایان مهندس رضا طیبی، مهندس احمد رضایی و خانم مهندس سلیمی می باشند.

سخنرانان جلسه

جلسه معرفی پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران در روز سه شنبه مورخ 95/03/11 در سالن همایش‌های سازمان بنادر و دریانوردی چابهار برگزار گردید. در این جلسه مهندس محمد حسین نعمتی ریاست اداره طرح‌های زیر بنایی مهندسی دریایی، مهندس ابوالقاسم اسدی معاونت فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان و همچنین جناب آقای دکتر مهدی شفیعی فر مدیر این پروژه و خانم مهندس مستوره سلیمی مدیر اجرایی پروژه در مهندسین مشاور هندسه پارس مطالبی را ارائه نمودند.
جلسه معرفی پروژه ملی پایش و مطالعات شبیه‌سازی سواحل مکران

در انتهای جلسه، پرسش‌های حاضرین توسط مسئولین جلسه پاسخ داده شد. سپس حضار جلسه برای مشاهده نحوه انجام عملیات میدانی این پروژه به بندر شهید کلانتری منتقل شدند و در آن جا از آب گیری و نصب و برداشت اطلاعات یک دستگاه اندازه گیری موج و جریان (AWAC) و یک دستگاه جزر و مد نگار به کار رفته در پروژه به همراه معرفی کامل دستگاه انجام شد. در این ماموریت مستندسازان پروژه آقای مهندس سجاد شفیعی فر و آقای محمد رضایی نیز جهت انجام امور مربوط به مستندسازی حضور داشتند.
مشاهده نحوه انجام عملیات میدانی این پروژه در بندر شهید کلانتری

مشاهده نحوه انجام عملیات میدانی این پروژه در بندر شهید کلانتری

فردای روز جلسه، بازدید از بندر شهید بهشتی، بندر زرآباد، بندر جد، خلیج و موج شکن گوردیم و موج شکن گوآتر که تعدادی از بخش های تحت مطالعه در پروژه مکران می باشند، نیز انجام شد و عکس برداری و فیلمبرداری برای تهیه مستند پروژه نیز صورت گرفت.
بازدید از بندر شهید بهشتی، بندر زرآباد، بندر جد، خلیج و موج شکن گوردیم و موج شکن گوآتر

بازدید از بندر شهید بهشتی، بندر زرآباد، بندر جد، خلیج و موج شکن گوردیم و موج شکن گوآتر

بازدید از بندر شهید بهشتی، بندر زرآباد، بندر جد، خلیج و موج شکن گوردیم و موج شکن گوآتر

بازدید از بندر شهید بهشتی، بندر زرآباد، بندر جد، خلیج و موج شکن گوردیم و موج شکن گوآتر

مصاحبه واحد مرکزی خبر با جناب آقای دکتر شفیعی فر در آدرس اینترتی زیر جهت مطالعه در دسترس می باشد.
http://www.khabaronline.ir/detail/542965/Economy/industry